Backlink

Linkler arama motorları tarafından kullanılan sıralama faktörüdür. Google kitlesel alaka düzeyini artırmak için bağlantı analizi yapan ilk arama motorudur. Şuan ki algoritmada bir web sitesinin anahtar kelimelerinde düşüş ve yükseliş yaşamasındaki en büyük sebeblerden biriside backlink tir.

Backlink Kalitesi
Anlaşılır bir biçimde anlatmak istersem eğer, bir tüketici olarak hangi ürüne çok güvenirsiniz. Yıllardır ürettiği ürünlerle tüketici nin beğenisi kazanmış, televizyonlarda reklamları olan, tanıtımı yapılan bir ürüne mi? Yoksa ismi duyulmamış bir markaya mı? Web siteleri ile arama motorları arasında ilişki de bu düzeydedir. Eğer web siteniz uzun süredir yayında ise, diğer kaliteli siteler tarafından, backlink yolu ile bağlantı verilip, reklamı yapılıyorsa, web sitenize giren her kullanıcı her seferinde yeniden sizin sitenizi seçiyorsa, sitenizden online alış-veriş yapıyorsa, sizin siteniz kaliteli bir sitedir.

Peki kaliteli bir bağlantı nedir?
Kaliteli bağlantı; google tarafından web sitenizin, bir çok algoritmadan geçirerek, belli kurallar çevçevesinde, oluşturduğu puanlama biçimidir. Bu puanlama (0 -10 puan arası) sistemine (pagerank) denir. Kaliteli bağlantı ise pagerank ı yüksek web sitelerinden alınan bağlantılara verilen isimdir.

Bağlantı Metni / Anchor Text
Bir bağlantı içinde kelimeler – bağlantı metni ya da “çapa metin” – Bir web sitesi bir başka olduğunu anlatan bir yolu olarak arama motorları tarafından görülür. Birisi gerçek hayatta da işaret ediyor ve bu konuda bir uzman olarak ilan “kitap” diyor sanki. Genellikle, insanların bağlanmak için kullandığınız kelimeleri kontrol edemez. Bu etkileme imkanı varsa Ama, size almalısınız. Bu, güçlü bir sıralama faktör bulunuyor. Çapa metin hakkında daha fazla bilgi için, aşağıda verdiğimiz öğretici bakın: Google Şimdi Anchor Text Kalıpları Raporlama

Linkler Sayısı
Eğer bağlantıların çokluğu üzerinde bağlantı kalitesi isterken, bol sitelerin çoğu bağlantılar kalkarken ekleyebilirsiniz bulduk. Özellikle, viral Linkbaiting kampanyalar etkili olabilir ve bir şey bile arama motoru temsilcileri sürmüşlerdir. Ama bağlantıları için arayışı içinde, otomatik yazılım kadar yangın ve blog spam başlarlar. Biz bu kılavuzda ileride ele alacağız gibi bu, birçok bakımdan, kötü bir şey.

Leave a Reply